Pożyczka czy kredyt?

Kategorie Kredyty
telefon

Obecnie istnieje szeroki wachlarz różnorodnych przedsiębiorstw, które wyglądają na pierwszy rzut oka jak standardowe placówki bankowe, niemniej jednak pomiędzy bankami klasycznymi, a ich regulaminami czy też systemem działania wobec klientów jest cała masa rozbieżności. W drugim przypadku mowa o tak zwanych instytucjach parabankowych, których z tradycyjnymi bankami nie można mylić. Pytanie więc- jaka jest różnica w zakresie udzielania wsparcia pieniężnego przez obie te organizacje? O tym dowiesz się z poniższych fragmentów.

Kredyt i pożyczka to nie to samo

Pamiętaj, że nie musisz korzystać z usług wysokiej klasy przedsiębiorstwa bankowego, aby móc liczyć na uzyskanie pożyczki. Generalnie, ze względu na spore rozgłoszenie parabankowych instytucji, okazuje się naturalnym w dzisiejszych czasach zawężenie do jednego wspólnego określenia dwóch pojęć jakimi są kredyt i pożyczka. Z prawnego i formalnego punktu widzenia niestety jednak między nimi jest tak wiele różnorodnych rozgraniczeń, że kiedy utożsamiamy je z jednym i tym samym, wychodzimy na tym jak przysłowiowy Zabłocki na mydle.

Kto, co udziela?

Instytucja parabankowa może udzielić Ci pożyczki, ale nie udzieli Ci kredytu, który z kolei jest możliwy do uzyskania jedynie na podstawie umowy podpisywanej z placówką bankową. Ponadto w przypadku pożyczki nawet nie jest potrzebne formułowanie dokumentu. Równie dobrze mamy okazję wziąć pożyczkę od naszego dobrego kolegi, czy zaciągnąć tego typu zadłużenie u krewnego. Nie musi ale może on naliczyć nam procentowy zysk dla siebie za udzielone wsparcie finansowe i w przypadku instytucji parabankowych z reguły tak jest. W przypadku kredytu odsetki także wchodzą w grę, dodatkowo szereg opłat dodatkowych i wymogów natury formalnej i prawnej.