Kredyt hipoteczny – za i przeciw

Kategorie Kredyty
Kredyt hipoteczny

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów kredytów jest kredyt hipoteczny, który stanowi w wielu przypadkach wyłączną możliwą opcję realizacji inwestycji związanej z zakupem konkretnej nieruchomości- na przykład standardowego mieszkania czy też gotowego już domu, bądź też podjęcia się samodzielnego jego stawiania. Placówki bankowe mają zróżnicowane wymogi i standardy udzielania tego typu świadczeń. Wszędzie jednak cała procedura zaciągnięcia zobowiązań opiera się na ustanowieniu hipoteki w księdze wieczystej określonej nieruchomości.

Kredyt hipotecznyBiorąc pod uwagę tak dobre zabezpieczenie w postaci wartościowej nieruchomości typu mieszkanie czy dom wraz z działką, banki przychylnie podchodzą do klientów szukających wsparcia w zakresie tej kategorii kredytu. Powód? Jest to dla nich solidne oparcie, bowiem w razie gdyby coś poszło nie tak i mający kredyt nie był w stanie spłacać rat, instytucja przejmuje nieruchomość. Z perspektywy banku zatem brak tutaj jakiegokolwiek większego ryzyka. W zestawieniu z innymi kredytami dostępnymi na rynku jest to także znacznie korzystniejsza i chyba najtańsza i najłagodniejsza forma zobowiązań dla samego klienta. Ma najniższe z możliwych oprocentowanie, a także owe długi są rozkładane szeroko w czasie. Znacznie gorzej prezentuje się sytuacja finansowa osób decydujących się na zaciąganie kredytów konsumpcyjnych czy gotówkowych. Najbardziej wyróżnianą przez klientów zaletą jest tu długoterminowy charakter kredytu hipotecznego. Raty można natomiast spłacać zgodnie z tym, jaki wariant się wybierze, a dokładniej, na który tryb się zdecydujemy – mogą być to raty malejące, równe, stałe, rosnące, w zależności od tego, jak życzy sobie tego klient.

Oczywiście, jako że jest to jednak mimo wszystko zobowiązanie względem banku z reguły na bardzo potężne kwoty, zawsze wzięcie tej kategorii kredytu wiąże się z licznymi wadami. Mowa tu chociażby o szeregu kwestii formalnych, jakie są niezbędne do załatwienia, aby w ogóle móc starać się o zadłużenie. Nie ma możliwości pominięcia tego typu formalności i procedur. Jeszcze jedna kwestia to czasochłonność tych przygotowań. Może to trwać nawet parę miesięcy.